Innowacyjna technologia tworzenia wydarzeń multimedialnych opartych o walki dronów z synergią między poziomami: wirtualnym, rozszerzonym i fizycznym
W ramach projektu powstała pierwsza wersja wirtualnego środowiska symulacyjnego, dzięki któremu docelowo można będzie przeprowadzać testy z udziałem osób znajdujących się w różnych miejscach polski. Przygotowana została nowa scena, oraz rozpoczęły się prace nad systemem, dzięki któremu osoba obsługująca wydarzenie, jakim będą walki dronów, będzie miała dostęp, w czasie rzeczywistym, do danych dotyczących stanu poszczególnych dronów, działek, na nich zamontowanych oraz statusu całej rozgrywki.
Ponadto, jak zapowiadaliśmy wcześniej, wykonane zostały testy składowych elementów systemu lokalizacji z wykorzystaniem znajdującego się w Centrum Badawczo-Rozwojowym PJATK zaawansowanego systemu Vicon, który pełnił rolę systemu referencyjnego. Kosztowało to sporo wysiłku, ponieważ sam system referencyjny musiał zostać przekonfigurowany w taki sposób, aby możliwe było określenie dokładnej pozycji tzw. markerów ArUco - uproszczonych kodów QR, które wszyscy dobrze znamy. Markery te zostały umieszczone na ścianach, które w standardowych warunkach są poza zasięgiem roboczym systemu, a tym samym nie mogą zostać wykryte. Na szczęście nasi technicy z laboratorium mieli na to sposób i nagrania z ArUco zostały wykonane niedługo później. Zakończono również prace nad systemem lokalizacji radiowej opartym o Ultra-Wide Band (UWB) i w tym przypadku również wykonane zostały nagrania z systemem Vicon jako referencyjnym. Mimo, iż nie spodziewamy się tutaj zbyt dużej dokładności z uwagi na zakłócenia różnego rodzaju, to mamy nadzieję na wykorzystanie go jako systemu pomocniczego. Nie możemy się doczekać wyników ale mamy też świadomość, iż przetworzenie i analiza tak ogromnej ilości danych, zebranych podczas wszystkich przeprowadzonych w ostatnim okresie nagrań, zajmie sporo czasu.